MARLOW WINS - 2001

Henley Scullers Head - 3 November
WS2 4x
J16 2x
J16 1x (D Tipney)

Marlow Long Distance Sculls - 27 October
Nov 4x
S2 2x
VC 2x
Mxd 2x (Marlow/City of Cambridge)
Nov 2x
S1 1x (Thomas)
Nov 1x (Chamberlain)
WS2 1x (Booker_
WS3 1x (Johnson)
WS4 1x (Ramsay)
WJ16 1x (Brewer)

Reading Small Boats Head - 14 October
J18 2x
WS3 2x
VD 1x (Wolton)
WS3 1x (Ramsay)
J18 1x (Logan)
J16 1x (D Tipney)
WJ16 1x (Forrester)

Pairs Head of the River - 13 October
WS3 2x

Wallingford Long Distance Sculls - 6 October
S2 2x
WS2 4x
WS2 2x
WS1 1x (Booker)
WS2 1x (Booker)
WS3 1x (Ramsay)
J15 1x (Heap)
WJ16 2x 

Worcester Autumn Regatta - 8 September
J16 4x
J15 2x 
J15 1x (Heap)

Gloucester Regatta - 25 August
WS2 1x (Booker)

City of Oxford Regatta - 18 August
S1 8o
J15 1x (D Tipney)

Maidenhead Regatta - 11 August
WS4 VIII 
MS3 4+
Mxd S2 2x
J18 1x (B Tipney)
J15 1x (D Tipney)
WN 1x (Jones) 

Henley Town & Visitor's Regatta - 4 August
WS2 8o
S1 4-
WN 1x (Chesney)
WS3 1x (Hillaby)

National Championships - 20/22 July
M Lwt 4x (Marlow/George Watsons/Leander/Aberdeen Univ)
M J16 2x 
M J15 1x (D Tipney)

Reading Town Regatta - 30 June
S2 2x

Marlow Regatta - 23 June
WJ15 4x+

Reading Amateur Regatta - 16/17 June
E4+

Scottish Championships – 16/17 June
J15 1x (D Tipney)
J16 2x (as Marlow/George Watson's College)
J18 8o (as Marlow/George Watson's College)
J15 4x+ (as Marlow/George Watson's College)
J16 1x (D Tipney)
J18 4x (as Marlow/George Watson's College)
Lwt 2x (as Marlow/George Watson's College)
J18 4+ (as Marlow/George Watson's College)
J18 2x (as Marlow/George Watson's College)

Marlow Town Regatta - 16 June
Mxd 8o
WJ15B 4x+
J16B 4+ (Marlow/Harrow)
V4+
JN 4+ (Marlow/Harrow)
WN 4+
J14 2x 
WJ15 2x
WN 1x 
WJ15 1x (Brewer)

Weybridge Ladies Regatta - 10 June
WN 8o
WN 4+

London Docklands Regatta - 9 June
S1 2x

National Schools Regatta - 26/27 May
J16 1x (D Tipney)
J15 1x (D Tipney)

Metropolitan Regatta - 26 May
E 4+
WE 4+
WS2 1x (Booker)
WS3 2x

Coate Water Park Regatta - 19 May
MN 8o

Ghent Regatta - 13 May
J16 1x (D Tipney)

Wallingford Regatta - 5/6 May
E 2x (as Marlow/Leander)
WS2 2x
S2 1x (Ruinet)
N 1x (Tetley)

Strathclyde Park Regatta - 5/6 May
J18 4x (as Marlow/George Watson's College)
J16 4+ (as Marlow/George Watson's College)
J15 4x+ (as Marlow/George Watson's College)
J16 2x (as Marlow/George Watson's College)
J15 2x (as Marlow/George Watson's College)
J15 1x (D Tipney)

Junior Inter-Regional Regatta - 29 April
J15 1x (D Tipney)

Senior Inter-Regional Regatta - 28 April
S 2-

Ghent Spring Regatta - 14/15 April
Saturday
J16 1x (D Tipney)
Sunday
J16 2x (as Marlow/George Watson's College)

Clydesdale Head – 24 February
J18 8o

Peterborough Head of of the Nene - 3 February
S1 1x (Thomas)
J18 1x (B Tipney)
J15 1x (D Tipney)

Stourport Head - 28 January
WS3 2x
WE 1x (Booker)
WS2 1x (McCulloch)
WS3 1x (McCulloch)
WN 1x (Chesney)

REGATTA WINS 2005

 

World Rowing Championships, Gifu, Japan
W 4x K. Grainger, S. Winckless
Lwt 1x Z. Purchase (Silver)

 

 

Northampton
VD 4- P Stasiuk, C Lenton, T Hinsby, E House

 

 

Oxford City
J16 2x J Hockley, C Johnson

 

 

Maidenhead Regatta - Victor Ludorum winner
WS3 4x L Ainley, L Knill, T Somers, S Lutter
J18 4x D Loveday, J Loveday, O Plant, S Heap
WN 2x L Knill, S Lutter
S2 2- M Spencer-Jones, T Ellis
J18 1x J Loveday
WJ18 1x S Mottram
J14 1x J Stokes
VB 1x M Spencer-Jones
VD/E 1x G Armstrong

 

 

Henley Town & Visitors
WS2 8o D Phillips, N Wase, K Wilson, J Chesney, H Selden, L Ainley, C Haley, V Richmond, B King
WS2 4- L Ainley, K Wilson, C Haley, V Richmond
WS1 1x H Selden
WS3 1x N Wase
WN 1x B King

 

 

Under 23 World Championships
Lwt 1x (Gold)   Z Purchase

 

Burway Veterans & Juniors
WJ13 2x A Denyer

 

Home International
J18 2x (Gold)    S Heap, R Hewitt

 

 

National Championships
O 4- (Bronze)   R McAllister, D Vernon, P Addy, P O'Boyle
J18 2x (Gold)    S Heap, R Hewitt
J15 1x (Silver)   J Hockley   
WJ15 4x+ (Bronze) S Steventon, J Steynor, S Pain, D Peck, cox K Weston

 

 

Molesey Regatta
VN4x R Garratt , T Ross, J Newman, J Rowe
WVN4x+ H Garratt , A Ford, R Crow, G Rowe

 

 

Kingston Borough
J14 4x+ P Shelley, J Stokes, A Blake, C Reynolds, Cox R Copus

 

 

Bedford Quarts Sprint
WJ14 4x+ B Coles, S Briggs, A Humpheys, A Denyer, cox K Weston
WJ15 4x+ S Steventon, S Pain, J Steynor, D Peck, cox K Weston
WS4 2x N Somers, L Ainley
WJ16 2x N Dinsey, R Stallwood
WJ14 2x R Finnis, L Merrifield
WS3 1x D Phillips
WJ18 1x S Mottram

 

 

Henley Vets
WVA 1x C Haley

 

 

Peterborough J14
J13 2x J Rawlinson, J Prosser

 

 

Reading Town
WS3 2x L Ainley, N Wase

 

 

Munich World Cup
Lwt 1x (Silver) Z Purchase

 

 

Marlow International
J15 4x+ J Hockley, M Mottram, S Prosser,  M Reeve, Cox J Van der Valk
J18 2x S Heap, R Hewitt
J18 4- E Griffiths, T Rendell, T Picton, D Wicks

 

National Veterans
WVA 1x (Gold) E Booker
VB 4+ (Silver) M Spencer-Jones, M Henstridge, S Collinson, T Ellis, E Booker

 

Scottish Championships
WE 2x C Haley, I Hansen

 

 

Marlow Town
WJ14 1x L Merrifield
J13 1x J Rawlinson
MixVN 2x  
Family 2x P Denyer, A Denyer
WJ14 2x L Merrifield, R Finnis
WJ18 2x S Mottram, R Garratt
J13 2x J Prosser, J Rawlinson
J15 2x N Crease, M Clover
N 2x J Hockley, C Johnson
S4 4+ H Johnson, C Bates, R Boarder, P Read cox A Greenland
PO 4x+ C Rendelll, J Hale, J Garratt, T Burton cox
WJ14 4x+ A Denyer, A Humphies, B Coles, A Briggs, K Weston
J16 4x L Ditchburn, M Mottram, J Hockley, C Johnson
J18 4x D Loveday, M Best, O Plant, J Loveday

 

 

Metropolitan
WS2 4+ L Ainley, K Wilson, C Haley, V Richmond, cox E Waddingham

 

 

Peterborough
WS3 2x T Knill, D Phillips

 

 

Hereford City - West of England Challange Vase
E 4+ J Cotter, T McGibbon, R Downie, R Aplin, cox

 

 

National Schools
Ch 4x (Silver) C Knill, S Heap, R Hewitt, N Fox
J15 1x (Silver) J Hockley

 

 

Twickenham Regatta
WN 2x N Somers, L Ainley
WS4 1x T Knill
J15 2x M Mottram, N Crease
VetC/D4- E House, N Gill, C Lenton, P Stasiuk
VetB/C4+ R Coles, N Gill, S Collison, Cox: J Thoeming

 

 

Gent Regatta
W 4- (Silver) C Haley, K Wilson, H Selden, S Cochane
W 2x (Bronze) K Wilson, H Selden
J18 4x (Bronze) R Hewitt, S Heap, A Price, N Jarman

 

Essen Regatta
U23Lwt 1x Z Purchase
Lwt 1x (Silver) Z Purchase

 

Marlow Spring
N 2x R Ainley, J Cotter
WVN 2x Rowe
S4 4+ E Griffiths, D Wicks, T Rendell, T Picton, Cox
J16 2x M Mottram, L Ditchburn
V 4+ M Billingham, E House, N Gill, P Stasiuk
WJ16 1x N Dinsey
N 8o S Gost
WJ16 2x R Stallwood, N Dinsey
WJ15 4x+  
V(EFG) 1x C Lenton
WJ 4x  
V 8o E House, S Farrely, R Swordy, M Billingham, C Lenton, N Gill, S Collison, P Stasiuk
MixVN 2x  

 

 

Wallingford
WS2 4+ L Ainley, K Wilson, C Haley, V Richmond, Cox E Waddingham
J15 4x+ J Hockley, M Mottram, S Prosser,  M Reeve, Cox J Van der Valk
WE 1x C Haley

 

 

Strathclyde Park
WE 1x C Haley
WE 2x C Haley, I Hansen